برای فسخ قرار داد خونه مقداری پول به عنوان پشیمون کرد گذاشتیم .حالا که قرارداد فسخ شده از طرف اونا ما می تونیم این پول رو بگیریم .نمی دونم اینکار اخلاقیه یا نه ؟اصن تو اینجور چیزا وارد نیستم .می ترسم گناه باشه .میشه کسی اگه اطلاع داره بگه گرفتن این پول اخلاقیه یانه ؟نگرفتنش بهتره یا گرفتنش ؟

/ 14 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
f.gh

الزام به پرداخت خسارت ناشي از عدم انجام تعهد امري اجتماعي و حقوقي است كه جهت حفظ نظم و تعادل در جامعه و احترام به عهد و پيمان ميان طرفين قرارداد برقرار شده است. زماني كه فردي متعهد به امري شد اجراي آن وظيفه قانوني، اجتماعي، اخلاقي و حتي ديني او محسوب ميشود. اين امر كاري پسنديده در همه جوامع و ملل بوده و تخلف از آن به عنوان نوعي خطا و عمل ضداجتماعي تلقي ميگردد. به همين منظور و براي جلوگيري از اين تخلف، غالب كشورها در قوانين خود ضمانتهاي اجرايي كه عمدتاً مالي ميباشد (جبران خسارت طرف غيرمقصر) پيشبيني كردهاند. در حقوق ايران نيز اين امر به روشني پيشبثني شده است. به منظور جبران ضرر ناشي از تخلف قراردادي راههاي مختلفي در حقوق ايران پيشبيني شده است كه مهمترين آنها تعيين صريح ضرر و زيان در هنگام انعقاد عقد اصلي و پيش از ورود خسارت، توسط طرفين است. پرداخت اين خسارت يا بوسيله ضررزننده است كه از آن به شرط وجه التزام ياد ميشود، و يا بوسيله شخص ثالث كه از آن به بيمه ياد ميگردد. مبناي حق تعيين خسارت توسط طرفين يك قرارداد در حقوق ايران ماده ۲۳۰ ق.م. است.

f.gh

الزام به پرداخت خسارت ناشي از عدم انجام تعهد امري اجتماعي و حقوقي است كه جهت حفظ نظم و تعادل در جامعه و احترام به عهد و پيمان ميان طرفين قرارداد برقرار شده است. زماني كه فردي متعهد به امري شد اجراي آن وظيفه قانوني، اجتماعي، اخلاقي و حتي ديني او محسوب ميشود. اين امر كاري پسنديده در همه جوامع و ملل بوده و تخلف از آن به عنوان نوعي خطا و عمل ضداجتماعي تلقي ميگردد. به همين منظور و براي جلوگيري از اين تخلف، غالب كشورها در قوانين خود ضمانتهاي اجرايي كه عمدتاً مالي ميباشد (جبران خسارت طرف غيرمقصر) پيشبيني كردهاند. در حقوق ايران نيز اين امر به روشني پيشبثني شده است. به منظور جبران ضرر ناشي از تخلف قراردادي راههاي مختلفي در حقوق ايران پيشبيني شده است كه مهمترين آنها تعيين صريح ضرر و زيان در هنگام انعقاد عقد اصلي و پيش از ورود خسارت، توسط طرفين است. پرداخت اين خسارت يا بوسيله ضررزننده است كه از آن به شرط وجه التزام ياد ميشود، و يا بوسيله شخص ثالث كه از آن به بيمه ياد ميگردد. مبناي حق تعيين خسارت توسط طرفين يك قرارداد در حقوق ايران ماده ۲۳۰ ق.م. است. براساس ماده فوق خسارت توافقي مبلغي است كه هر دو طرف يك قرارداد (كه تعهد

محمدالف

این حرف تو مونه یاد حرف پدر بزرگم انداخت. که گفته بود روز جمعه که تعطیله حقوق گرفتن از شرکت نفت حرومه .تو هم فردا جمعه است به حسابداری اداره تون بگو جمعه ها را کم کنه از حقوقت چون مدرسه نمی ری. واله بخدا ساده ای ساده !(دلم نمیاد چیز دیگه ای بگم) تو حساب نمی کنی سه ماه تمام همه ی دارایی شما تحت تصرف او بوده اگه تو این مدت قیمت زده بود بالا مثلا دوبرابر شده بود میومد بگه چون خیلی ارزون ازتون خریدم بیا این 10درصد را اضافه بهتون بدم ها؟ میومد ؟

چهل...

منیرو به نظر من بهتره نگیرید . البته حق تونه ولی از لحاظ اخلاقی خیلی درست نیست

رویا بانو

قول و قراریه که با هم گذاشتین خب. اگه واقعا متضرر شدین اشکال نداره بگیرین

ابان

بهش می گند وجه التزام ... اگر در قرار داد ذکر شده باشد اشکالی ندارد گرفتنش ... در حقیقت وجه التزام ضمانت اجرای قرار داد است [لبخند]

azi

سلام دوستم این پول گرفتنش هیچ منع شرعی نداره.نگران نباش حلاله حلال هست. از نظر اخلاقی هم درست هستش

مشیانه

سلام بله اخلاقیه ! چون به هر حال این اونها بودند که معامله رو بهم زدند.راستش ما هم با همچین مشکلی مواجه بودیم یا آدم باید پول یه چیزی رو داشته باشه یا نه شما هم یک ماه معطل اونها شدید . خب اگر نداشتند از روز اول باید این مطلب رو می گفتن. زمانی که ما داشتیم خونه می خریدیم یهو با افزایش نرخ خونه مواجه شدیم بعد قرار بود که وام ما یک ماه بعد درست بشه ما صاف و پوست کنده به صاحبخونه گفتیم ما خونه رو فروختیم و ... تا یک ماه ولی درست سر ماه خداروشکر همه چی درست شد و پولشو تو اون مرحله دادیم ولی اگر نمیدادیم متعهد بودیم چه از نظر اخلاقی و چه از نظر قانون پول خسارت بهش بدیم. چون به هر حال اونهم ضرر میکرد.

بولوت

یه چیزی بگم. شاید من تو موقعیتت شما قرار بگیرم. پوله رو برای تنبیه طرف بگیرم. ولی بازم به نظرم خرج کردنش برا خودم خوب نیست.(به خاطر همون ناله و نفرین و چشمی که دنبالشه) میدم به خیریه ای جایی.

مانا

خیلیم اخلاقیه [گل]